I přes to, že loňská sportovní sezóna skončila radikální stopkou Covid-19, nikdo nepochybuje o tom, že další ročníky soutěží se rozběhnou podle plánu (i když nikdo ještě pořádně neví, jak se vlastně bude hrát).
Když nás oslovily týmy i jednotlivci, které jsme trénovali loni, byl jsem rád. Možná to znamená, že jsme něco dělali dobře. Nebo aspoň nedělali úplně špatně 🙂
Díky brzkému ukončení minulé sezóny máme letos na vše opravdu hodně času. A tím pádem můžeme docílit mnohem lepších výsledků než loni.
Už jsem klukům říkal, že letošní ročník bude specifický. Hodně hráčů se připravuje individuálně, některé týmy ještě nezačaly, některé možná ani nezačnou.
Takže rozdíly ve fyzické kondici jednotlivců i týmů mohou být opravdu velké a hrát významnou roli během sezóny.
My nyní zajišťujeme přípravu hokejového „A“ týmu HC Frýdek Místek, florbalových Třineckých „A“ týmů mužů i žen. Připojí se pravděpodobně i junioři a dorost.
Dále pak vedeme individuální přípravy hráčů a nastavujeme přípravu dalším, kteří trénují individuálně, ale jinde.
Chtěl jsem se s Vámi v tomto článku podělit o pár zajímavostí, které jsou podle mne pro nastavení letního drilu důležité:
1. Je nutné stanovit si cíle a vše podřídit jejich dosažení. Když konkrétně nevím, co chci natrénovat, nepovede se mi to.
2. Dívat se na loňský rok kriticky. Vždy je nutné vyhodnotit si chyby a nedostatky, poučit se z nich a posunout se. Každá příprava musí být lepší než ta minulá. Každá.
3. Mít dobrý konkrétní plán. Když budeme cvičit „co nás zrovna napadne“, bude výsledek stejný, jako kdybyste si hodili kostkou. Buď to dáte na šestku nebo na jedničku. A to nechcete.
4. Zařadit do přípravy věci, které jsou osvědčené, ale dělají je všichni. A také věci, které jsou navíc, specifické, konkrétně účelově zvolené, které mohou udělat ten pomyslný „rozdíl ve skóre“.
5. Přijmout plnou zodpovědnost. Naprosto bezpodmínečně si uvědomovat, že máme za hráče a jejich nadcházející sezónu, výsledky, fyzickou kondici a zdraví – plnou zodpovědnost.
6. Faktor „druhé sezóny“. Od začátku tvrdím, že práce kondičního kouče se ukáže až ve druhé sezóně.
I když i první sezóna může být kvalitní, teprve ta druhá je klíčová a vrcholná.
Já vnímám letos, že již nemusím procházet fází „poznávání se a budování důvěry“. Všechny své hráče znám, vím, kde jsou jejich slabiny a silné stránky, které části těla mají problematické a na co si třeba dát pozor. Vnímám také větší důvěru a tím pádem i nasazení v tréninku.
7. Být senzitivní a vnímavý. Vědět kdy „přitnout“, kdy jet na krev a budovat tak mentální odolnost. A na druhou stranu, kdy ubrat, zvolit přívětivější psychologický koncept, kdy za cenu snížení objemu vymáčknout více intenzity, atd.
Já pevně věřím, že se letošní rok podaří lépe, než loňský. Kdybych tomu nevěřil na 100%, nikdy bych nemohl trénovat.
Přeji všem, aby si své letní drily užili, ať už jste sportovci profesionálové, či hobby nadšenci.
S pozdravem,
Patrik